Friday, October 15, 2010

Lazanje s lećom

Lazanje su vrlo često jelo na našem jelovniku, ali moja verzija lazanja je ponešto drugačija. Pravim sve vrste lazanja: s tunjevinom, gljivama, špinatom pa i s mesom kada imamo goste. Međutim umak s lećom nam se s vremenom pokazao kao najdraži. Leća je jedan od najboljih izvora željeza, a visoki sadržaj proteina u leći čini je izvrsnim nadomjeskom za meso. Čak i vizualno su jela s lećom vrlo slična jelima s mljevenom mesom, pa ako pokušavate smanjiti unos namirnica životinjskog porijekla u organizam, ovo jelo bi vam se moglo često naći na jelovniku. Ono po čemu su moje lazanje drugačije je što ne koristim Béchamel umak i što se sastoje od samo dva sloja tijesta, te mnogo ukusnog, gustog, pikantnog i ne premasnog umaka, a najbolji dio je što se ne morate svađati tko će dobiti onaj fini hrskavi dio sa sirom jer su moje lazanje posvuda takve. Dakle osnovna stvar je da nećete upotrijebiti visoku, vatrostalnu posudu nego veliki plitki pleh. Ovisi o vrsti i formatu lazanja odredite koji ćete pleh odabrati ali računajte da vam treba oko 350 g lazanja i da ne stavljate više od dva sloja tijesta. A ako želite imati više novaca u slijedećoj godini jedite ovo jelo za novogodišnju noć, kao prema talijanskom narodnom vjerovanju, vjerovatno zbog toga što leća oblikom podsjeća na novčić.




Recept:

1 šalica smeđe leće (oko 240 ml)
1 veći luk, nasjeckan
4 jušne žlice maslinovog ulja (1/4 šalice ili 60 ml)
1 velika mrkva narezana na kockice
½ šalice koncentrata od rajčice (oko 120 ml)
3 režnja češnjaka, sitno nasjeckanog
4 šalice vode
2 – 3 žličice soli
¼ - ½ žličice papra
3 suhe šljive ili šaka grožđica, nasjecaknih
2,5 šalice mlijeka (kravljeg ili sojinog)
¼ - ½ šalice svježeg začinskog bilja poput bosiljka, origana, timjana, peršina
350 g suhih lazanja
2 šalice grubo ribanog topivog sira (oko 480 ml)
Parmezan, slatko vrhnje i maslac prema želji, a možete ih i potpuno izostaviti


Preberite leću pa je prelijte vodom i pustite da odstoji oko 2 sata. Ocijedite leću, a vodu bacite.


U većoj tavi s poklopcem izdinstajte luk na maslinovom ulju pa mu dodajte češnjak, leću, rajčicu, mrkvu, suho voće, sol i papar. Prelijte s 4 šalice vode pa poklopljeno kuhajte oko pola sata dok leća ne omekša. Možda će vam se smjesa činiti previše tekuća, poput juhe, ali leća će nabubriti, a tekućina će se pred kraj kuhanja pretvoriti u gusti umak. Na kraju dodajte mlijeko i svježe začinsko bilje. Ako nemate svježeg začinskog bilja slobodno upotrijebite suhe začine.


Zagrijte pećnicu na 175 C.


Dok kuhate umak, odnosno 10 minuta prije kraja kuhanja, potopite tjesteninu za lazanje u posudu s mlakom vodom. Odaberite plitki i veliki kalup za pečenje te ga premažite maslacem ili maslinovim uljem.


Da biste složili lazanje, pospite dno posude za pečenje s nekoliko žlica umaka, tek toliko da pokrijete dno, te poslažite prvi sloj tjestenine. Prelijte tjesteninu s polovicom umaka, pa stavite drugi sloj tjestenine. Jednolično prelijte ostatak umaka preko tjestenine, te pospite ribanim sirom. Stavite lazanje peći na 175 C, otkrivene, oko pola sata. Narežite lazanje na četvorine i poslužite još vruće uz svježu salatu.

Ovaj recept je za sitnu smeđu leću. Leću generalno i ne trebate natapati, a ovisno o vrsti i veličini leće vrijeme kuhanja bit će od 10 minuta do sat vremena.
Ako ste u žurbi, ove lazanje možete pripremiti i s lećom iz konzerve, ali ćete u tom slučaju staviti puno manje vode, mrkvu usitniti u procesoru, a umak kuhati tek nekoliko minuta.
Ako želite masnije lazanje, dio mlijeka nadomjestite slatkim vrhnjem, a možete u umak dodati i nekoliko žlica maslaca, te uz sir naribati i malo parmezana.

Ovaj recept je moja ulaznica za food bloggersku igru "Ajme, koliko nas je". Domaćica igre za ovaj mjesec je Taci s bloga U dzaku brasna. Igra je započela u kolovozu 2008, na inicijativu food blogerice Monsoon. .

9 comments:

  1. Ovo je nešto sasvim novo za mene. Odličan izvor proteina i gvožđa. Ja sam na žalost jedini ljubitelj sočiva pa bi morala celu lazanju da smažem.

    ReplyDelete
  2. Jelena :) na slican nacin pravim lazanje i s razlicitim vrstama graha, ako je to nesto sto bi tvoji vise voljeli

    ReplyDelete
  3. mi svi jako volimo lazanje......ovo ću svakako probati:))...
    hvala na ideji za još jedan ručak:)))....
    M.....

    ReplyDelete
  4. Ovaj recept me baš oduševio i moraću probati napraviti lazanje sa lećom...

    ReplyDelete
  5. Mare, javi kako je ispalo :)
    Maslinka, kao prvo super mi je tvoje ime <3 drago mi je da ti se svidja moj blog i pratimo se!

    ReplyDelete
  6. I ja sam oduševljena ovim receptom. Kud ga nisam prije vidjela?! Ali, nikada nije kasno!

    ReplyDelete
  7. Isprobali smo lazanje stvarno su malo drukcije ali su mljac, a tako jednostavne. Ulaze u fascikl s najboljim receptima! Kod nas inace nitko osim mene ne jede lecu, ali ovo su bome svi u slast pojeli. Hvala ti, pusa, Masa

    ReplyDelete
  8. slucajno sam dosla do Vaseg bloga.. ne znam da li uopce vise citate i da li itko ostavlja komentare. ako citate :) -> lazanje su izvrsne, dva vikenda za redom ih radila za muza i sebe. radit ce se svakako i dalje. planiram proci po vecini postova na blogu, jako mi se svidjaju recepti. e da, i americke palacinke sam radila, isto su za 5 :). lijep pozdrav i sve najbolje!

    ReplyDelete